Víte, podle jakých kritérií si můžete vybrat sjezdové lyže?
Pokud vybíráte lyže, jste tady správně. Poradíme vám, jak se vyznat v nabídce stovek a tisíců modelů a vybrat ten pár lyží, na kterém si užijete pořádně ostrou jízdu nebo kochání se okolní krajinou při ladných obloučcích, záleží na tom, jak to máte rádi. Otázka jak vybrat lyže závisí na několika zásadních faktorech, proto si postupně ujasněte následující otázky a vyberete si správně.
Chcete lyže pro jízdu v terénu nebo na sjezdovky?
Lyže pro jízdu na upravených sjezdovkách
Lanovka nahoru, pod vámi široká sjezdovka a čerstvě urolbovaný manšestr. Pokud je tohle vaše představa o lyžování, poohlížejte se po modelech lyží určených na sjezdovky:
- slalomky,
- obřačky,
- nebo allround a allmountain modely.
Každý model je ale určený pro jiný styl lyžování, více je rozebereme níže v článku.
Lyže pro jízdu mimo sjezdovku (freeride)
Sjezdovky vám nic neříkají a raději si hledáte svou cestu ve volném terénu? Pak potřebujete lyže určené pro styl jízdy zvaný freeride, které si díky své šířce poradí i s metry čerstvě napadaného prašanu. Šířka středu těchto lyží se pohybuje okolo 100 mm
Jste začátečník, nebo pokročilejší lyžař?
Lyže pro začátečníky
Pokud s lyžováním teprve začínáte a pracujete na propojení plynulejších oblouků, určitě se ptáte, jak vybrat lyže pro začátečníka. Potřebujete užší lyže s měkkým kompozitovým, pěnovým (polyuretanovým – PU) nebo měkčím dřevěným jádrem. Na takových lyžích se snadno zatáčí a odpouštějí chyby.
Pokud však plánujete lyžovat ve vyšších rychlostech, raději na tyto modely zapomeňte, protože svou ovladatelnost ve vysokých rychlostech ztrácejí a nebudete na nich mít potřebnou stabilitu. Navíc hrozí, že je kvůli měkkosti v příliš agresivním oblouku prošlápnete. Lyže pro začátečníky poznáte tak, že je velmi snadno prohnete. Typická je pro ně tzv. capová konstrukce. Můžete vyzkoušet třeba pánské lyže Element Elan nebo dámské Element Elan W.
Lyže pro pokročilé lyžaře
Pokud už máte na lyžích něco za sebou a nedělá vám problém sjet jakoukoliv sjezdovku (černým se tedy zatím spíše vyhýbáte), nebo si užíváte jízdu v prašanu, potřebujete tvrdší lyže s dřevěným jádrem. Lépe vás podrží i na zledovatělých plochách a drží i při střední rychlosti.
Zároveň se však stále lehce ovládají a dovolují snadné nasazení oblouku. Při pokusu o prohnutí tyto lyže kladou větší odpor. Lyže z této kategorie, kam spadá většina lyžařů (allround, allmountain nebo cross) využívají nejčastěji sendvičovou konstrukci).
Například s all-mountain lyžemi Elan, kde je řada Amphibio určená pro muže a Insomnia pro ženy, budete jezdit s přesností a silou bez ohledu na terén. V sezóně 23/24 máte poslední možnost tyto řady koupit, protože je nově nahrazuje řada Primetime. Tato nová modelová řada spojuje konstrukci Amphibio a technologii Power Mach. Tím zvyšuje ovladatelnost, přesnost oblouku a výkon lyží.
Lyže pro sportovní lyžaře
Užíváte si rychlou a agresivnější jízdu a rádi posouváte svou úroveň. Berete lyžování jako sport a dovednost, ne jen svezení se z kopce dolů k baru. Pokud takto smýšlíte, potřebujete tvrdé sportovní lyže s dřevěným jádrem většinou vyztužené dalším materiálem, jako je titanal.
Takové lyže pevně drží stopu i na tvrdém ledovém podkladu a ve vysokých rychlostech. Pro jejich zvládnutí potřebujete nejen správnou techniku, ale také poměrně velkou sílu a slušnou fyzickou kondici. Tyto lyže jsou velmi tvrdé, takže se nedají příliš prohnout bez vyvinutí velké síly. Pokud se chcete cítit jako závodníci a vyzkoušet lyže, které popírají rychlostní limity, tak vyzkoušejte kolekci Elan Ace.
Lyže pro závodní lyžaře
Ti tento článek pravděpodobně číst nebudou, ale kdyby vás zajímalo, po jakých lyžích sáhnou oni, jsou to modely s extrémně tvrdých materiálů (tvrdé dřevěné jádro a obvykle více výztuží z titanalu a dalších materiálů), které vyžadují enormní fyzické vypětí, ale odměnou je přesné vedení oblouku i ve vysokých rychlostech.
V obchodech se většinou prodávají komerční závodní lyže, které konstrukčně vycházejí z oficiálních modelů splňujících specifikace Mezinárodní lyžařské federace. Jsou ale o něco měkčí.
Vybrat lyže si můžete i podle výšky, typu postavy a váhy
Jak vybrat lyže podle výšky a typu postavy?
Při výběru lyží je samozřejmě důležitá vaše výška, ale nezapomeňte objektivně vzít v úvahu i svou hmotnost. Při vyšší hmotnosti je nutné zvolit lyže pevnější, s dřevěným jádrem, plus carbonové či titanalové výztuhy.
Správná délka lyží se neřídí žádnými pevnými pravidly, protože hodně závisí na stylu jízdy, typu lyží a úrovni dovedností. Obecně můžete vycházet z těchto pravidel jak dlouhé mají být lyže a podle dalších faktorů výšku mírně upravovat (případně doporučujeme se poradit s prodejcem v kamenném obchodě nebo v půjčovně).
- Lyže pro začátečníky – o 15 až 20 cm kratší než výška postavy pro snadnou kontrolu nad lyží
- Lyže pro pokročilé – o 5 až 15 cm kratší než výška postavy pro stabilitu ve vyšších rychlostech
- Lyže pro zkušené lyžaře – Zkušený lyžař si volí délku lyže už vyloženě podle svého stylu jízdy. Slalomky mohou být i o 30 cm kratší než výška postavy, naopak obřačky mohou klidně dosahovat i mírně nad hlavu.
Obecně platí, že kromě obřaček pro zkušené lyžaře by délka lyží nikdy neměla přesahovat vaši výšku.
Délka lyží podle váhy
Pokud máte na svou výšku drobnou postavu, zvažte výběr lyží na kratší hranici. Je-li vaše hmotnost vyšší, zvažte přechod na delší lyže s tvrdší konstrukcí. Někteří výrobci lyží uvádějí doporučení pro hmotnost lyžaře.
Důvody pro kratší lyže blíže k bradě
- začátečník nebo středně pokročilý lyžař,
- nižší váha, než je průměr při vaší výšce,
- rádi děláte krátké, rychlé oblouky.
Důvody pro delší lyže blíže k temeni hlavy
- lyžujete rychle a agresivně,
- vyšší váha, než je průměr při vaší výšce,
- pro lyžování mimo sjezdovku.
Ski selector Elan
Nyní už víte, podle jakých kritérií si můžete vybírat sjezdové lyže. My vám pomůžeme vybrat lyže Elan. Vyzkoušejte si našeho interaktivního průvodce, který vám usnadní rozhodnutí jaké lyže jsou pro vás ty nejlepší.